EN

Heydrichovo sídlo v ČR je na prodej, už se hlásí zájemci

Panenské Břežany - Bývalé sídlo zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je na prodej. Dolní zámek v Panenských Břežanech si nyní můžete pořídit za cenu okolo 17 milionů. Zámek byl v posledních letech ve vlastnictví Výzkumného ústavu kovů, ten je ale v likvidaci a svůj majetek rozprodává.

Dolní zámek v Panenských Břežanech je již 25 let opuštěný, a tomu odpovídá i jeho stav (foto zde). V posledních letech využíval budovu zámku výzkumný ústav jen velmi ojediněle, například pro testování vlastností materiálů. Zámek je v poměrně zuboženém stavu, některé místnosti ve spodním patře jsou plné laboratorních zařízení, ale i odpadu. Obklady zdí odpadávají a místy se propadá strop.

[znak][/znak]

Příchod Heydricha na zámek v roce 1941

Nejstarší zmínky o budově sahají až do počátku 13. století, kdy získali zdejší panství benediktýnky z Pražského hradu a následně zde hospodařily. Samotný zámek pak pochází z první poloviny 19. století, kdy ho začal stavět Matyáš von Riese-Stallburg. Kvůli jeho finančním potížím ale zámek propadl bance a od té ho v roce 1909 koupili manželé Bauer-Blochovi.
Manželé Bauer-Blochovi byli Židé a před okupací emigrovali do Spojených států, zámku se tedy po jejich odchodu zmocnila Třetí říše. V roce 1941 pak do Panenských Břežan přichází nechvalně známý Reinhard Heydrich. Atentát, který na něj byl o rok později spáchán v pražské Libni, zastihl Heydricha na cestě na Pražský hrad právě odsud z Panenských Břežan.
Do dubna roku 1945 žila ještě na zámku paní Lina Heydrichová s dětmi, mezitím jí v Panenských Břežanech zemřel syn Klaus. Před postupující Rudou armádou pak utekla na poslední chvíli do Rakouska. Po válce dostal zámek do správy Výzkumný ústav kovů, který je majitelem dodnes. V roce 2014 ale ústav svou činnost ukončil a majetku se zbavuje v likvidaci.

Celý zámecký areál na prodej

K prodeji je nejen samotný zámek, ale celý areál i s několika dalšími budovami a arboretem. Celková prodejní cena areálu přesahuje 30 milionů korun. Likvidátor Václav Hlásek nám prozradil, že již probíhají jednání s vážnými zájemci z Dánska. Ti by chtěli zámek s ponurou historií opravit a otevřít v něm muzeum.

Zdroj: www.domaci.eurozpravy.cz

Dnešní rozhovor je výjimečný. Ptáte se čím? Odpověď je jednoduchá. Je vedený s velkým milovníkem historických památek Tomášem Fürstem, který
Česká televize přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž můžeme proniknout do světa českých šlechtických rodů. Jak