Uprostřed přírody na okraji města Letohrad se na břehu rybníka nachází zrekonstruovaná středověká Tvrz Orlice. Vznikla na konci 13. století, v 16. století pak byla přestavěna na renesanční zámek. Po rozsáhlých rekonstrukčních a stavebních pracích v letech 2008-2011 dnes areál tvoří historická budova tvrze se čtyřmi prohlídkovými trasami a čtyřhvězdičkový hotel s restaurací, středověkou krčmou a wellness. K tvrzi patří ještě rybník a lom. Celková rozloha prodávaného pozemku činí necelé 2 ha + 8600 m2 rybník. Tvrz Orlice se nachází v okrese Ústí nad Orlicí, cca 170 km od Prahy.
Popis tvrze
Renesanční zámek se středověkou tvrzí po rekonstrukci se nachází na okraji půvabného historického města Letohrad v podhůří Orlických hor. Původně zde vznikla gotická tvrz, později byla přebudována na renesanční zámek. Jako šlechtické sídlo však sloužila pouze do 17. století, poté byla využívána pro hospodářské účely.
Zatímco ve 20. století tvrz značně chátrala, ve století 21. se dočkala rozsáhlé citlivé rekonstrukce, během níž byla zachráněna řada historických unikátů. Objekt s vzácně zachovalými stavebními prvky gotiky, renesance, baroky a klasicismu je dnes kulturní památkou.
Po rekonstrukci byly pro veřejnost v tvrzi zpřístupněny zajímavé expoziční prostory, které se věnují především historii a životu na tvrzi. Návštěvník si může vybrat ze čtyř okruhů. K tomu nejcennějšímu, co tu může spatřit, patří funkční historická knihtiskařská dílna, vzácné nástěnné malby, expozice vycpaných zvířat, neporušené sklepení z doby vzniku tvrze, figurální sgrafitová výzdoba a 400 let utajený středověký sklep. Lákadlem je také možnost nahlédnout pomocí videotechniky archeologickou sondou pod zem.
Během rekonstrukčních prací vyrostl naproti tvrzi čtyřhvězdičkový hotel, který svou citlivou moderní architekturou zapadá do historického areálu tvrze a dotváří ho. Hotel nabízí ubytování v celkem 23 pokojích (max kapacita 70 lůžek), 4 z nich jsou označeny jako VIP pro své luxusní vybavení. Do všech pokojů vede bezbariérová cesta nebo výtah. K hotelu patří příjemné wellness studio a řada atraktivních prostor, které jsou využívány pro soukromé i firemní akce. Hosté hotelu (i návštěvníci tvrze) mohou navštívit hotelovou restauraci s letní terasou a stylovou středověkou krčmu, která se nachází ve sklepě renesanční části tvrze s ohništěm, na němž se připravují veškeré pokrmy.
Tvrz Orlice se nachází v turisticky oblíbené oblasti východních Čech. Samotná tvrz se stala vyhledávaným výletním místem, avšak i v jejím okolí se nachází několik dalších turistických lákadel – samotné historické město Letohrad, před demolicí zachráněný neratovický kostel s neopakovatelnou atmosférou, vyhlášená Masarykova chata na Šerlichu či přehrada Pastviny.
Areál tvrze Orlice
K historickým objektům areálu patří tvrz a snídaňový sál, k nově vystavěným pak hotel, kočárovna, jeviště, terasa, parkoviště, vstupní brána, nádvoří a kamenné zdi. Vedle tvrze stojí rodinný domek se zahradou (s 5 let starým zatepleným pláštěm a novými okny), který se nabízí pro přestavbu na wellness s bazénem. Domek není součástí kupní ceny, ale o jeho koupi lze jednat.
V hotelu je celkem 23 pokojů – z toho 15 dvoulůžkových, 4 VIP dvoulůžkové, 1 VIP čtyřlůžkový, 2 čtyřlůžkové a 1 dvoulůžkový pro handicapované hosty.
Celý areál je zařízený, najdeme zde např: wellness, prádelna, přípravna, bar, kompletní vybavení kuchyně a skladů, zařízení pokojů, nábytek na terase i výstavní vitríny v expozicích. Na tvrzi jsou využívány hodnotné starožitnosti (obrazy, zbraně, nábytek) k dekoraci krčmy, sloupového sálu i dalších místností.
K objektu patří i rybník a malý lom.
Současný majitel tvrze, společnost EYWAN s.r.o., nabízí k prodeji areál tvrze – tvrz, hotel s wellness, restaurací a krčmou, dále pak rybník a lom. Jedná se o prodej 100% podílu ve společnosti EYWAN s.r.o.
V případě zájmu lze s majitelem jednat také o prodeji kompletního vybavení historického objektu (tedy starožitností k výzdobě prostor a souborů exponátů) a rodinného domku v areálu, které nejsou součástí kupní ceny.
Středověká tvrz byla založena pravděpodobně na konci 13. století. Jako sídlo šlechty je známa od roku 1361, kdy ji obýval Ivan z Orlice. Zbytky průvodní věžovité tvrze jsou dodnes k vidění ve sklepní části hlavní budovy. Rokem 1415 však zprávy o tvrzi končí a pokračují až o 100 let později. Dalším známých rodem pánu Orlice jsou Strachotové z Kralovic, kteří rozšířili panství Orlice o ves Kinčice a Verměřovice, po nich pak Sudové z Řeneč, původem z Táborska, kteří se na Orlici dostali sňatkem a následnou koupí statků v roce 1565. Sudové z Řeneč se zapojili do stavovského povstání proti králi v roce 1618, po jeho poražení museli platit pokutu. Během třicetileté války byla údajně v orlickém dvoře nemocnice a mrtví byli pochováváni za kostelem.
Po konci třicetileté války se přiblížila doba, kdy se tvrz měla přestat těšit výsadě zámeckého obydlí. Posledním držitelem Orlice z rodu Sudů z Řeneč byl Jetřich. Jeho dcera Anna Dorota se kolem roku 1642 provdala za Adama Mikuláše Vitanovského z Vlčkovic, který byl od roku 1646 hejtmanem hradeckého kraje. Manželé koupili panství Kyšperk a přesídlili z Orlice do Kyšperka.
Budova zámku pak byla využívání jako správní centrum orlického dvora, později byla využívána k hospodářským účelům jako sýpka. V orlickém dvoře hospodařili různí nájemci, někteří více jiní méně úspěšně. Po roce 1924 byl zrušen hospodářský dvůr a areál koupilo Stavební družstvo železničářů v Kyšperku. Byla zbourána řada budov. Po roce 1968 byla budova zámku využívána jako sklad, autodílna a byt a dalších 40 let chátrala.
V roce 2008 Tvrz Orlici koupila společnost EYWAN s.r.o., která zahájila opravu a přestavbu zámku. Ta byla úspěšně dokončena v roce 2011.
Kontaktovat